Slika 1: Nervni sistem u celini
Osobina nervnog sistema nije samo u provođenju impulsa (kondukciji) i obezbeđivanju pokreta, on mora biti prilagođen mehanički tom istom pokretu. Svaki pokret u ekstremitetu (bilo rukama ili nogama) povlači pokret i mehaničko prilagođavanje bilo perifernog nerva u ekstremitetu, bilo kičmene moždine u spinalnom kanalu.
Narušena biomehanika kičmene moždine u spinalnom kanalu se sreće: • kod razvijanja postoperativnog ožiljnog tkiva u spinalnom kanalu nakon operacija diskus hernije gde pacijenti imaju uporne parestezije (osećaj trnjavine) u nivou dermatoma fiksiranog nervnog korena ožiljnim tkivom, uz bol na mestu operacije koji se održava i rezistentan je na primenjenu fizikalnu terapiju.
• posle whiplash povreda vratne kičme u saobraćajnim udesima, gde se ne kontroliše trzajni pokret glave i vrata.
Narušena pokretljivost perifernog nerva tkz.neuropathie se sreću kod:
• Carpal tunel syndrom (CTS), kao jedna od najčešćih perifernih neuropatia. Sreće se kod sprtista, osoba koje dosta vremena provode kucajući na mašini i računaru. Simptomatologija je uporne parestezije (osećaj trnjenja u nivou palca i kažiprsta, žareći bol u toku noći, do težih kliničkih slučajeva atrofije muskulature thenara (palca) i nemogućnosti pincer hvata (držanja ključa).
• Pronator syndrom (kod osoba koje rade za kompijuterom uz nepravilnu upotrebu miša, dolazi do kompresije nerva (n.medianusa) na njegovom putu kroz mišic (m.pronator).
• Sy canal Guyon’ s (mesto gde n.ulnaris može biti kompromitovan i oštećen bilo padom na ispruženu šaku, bilo kod sportista koji vrše nepravilno opterećenje nerva u zglobu ručja (biciklisti). Distorzije skočnog zgloba: uporni otok i bol koji se održavaju i dva meseca nakon povrede, posledica su narušene NEURODINAMIKE nerva koji prolazi lateralnom stranom stopala (n.peroneus).
• Diskus hernije: koje daju kompresivni radikularni odgovor pritisnutog nervnog korena koji izlazi na nivou oštećenog diska iz kičmene moždine. Taj odgovor zavisi od stepena kompresije i okolne upalne reakcije koja se dešava u spinalnom kanalu.
U svim ovim slučajevima pravilnom i doziranom NEURODINAMSKOM mobilizacijom postiže se brži i potpuniji oporavak oštećenog nervnog korena i nerva, sprečava se nastanak fibroze u pritisnutom nervu i samim tim se sprečava izvor stalnog radikularnog bola (A-I-G-S) atopic-impulse-genereting-size.
Adresa: Stojana Protića 48, 11000 Beograd
Telefoni: 011/30-86-111, 065/30-86-111